Trening Umiejętności Społecznych

Sala Doświadczania Świata
9 stycznia 2019

Trening Umiejętności Społecznych

TUS - rozwijanie kopetencji społecznych dzieci.

W ramach projektu Wspierać, Kształcić, Przeżywać dzięki wsparciu Funduszy Unijnych, do każdej grupy trafiły pomoce i zabawki szczególnie pomocne w rozwijaniu umiejętności społecznych. Poprzez zabawę w kącikach takich jak dom, sklep, kuchnia, warsztat mechanika dzieci uczą się podstawowych zachowań, radzenia sobie w kontaktach z innymi osobai. Dorośli często nie zdają sobie sprawy jak ważna jest zabawa w role w życiu dziecka. Odtwarzanie przez dzieci w zabawie zachowań oraz reakcji emocjonalnych, które zaobserwują w realnych sytuacjach, pozwala im pogłębiać nabywaną wiedzę społeczną, a także uczyć się zasad i reguł panujących w danej zbiorowości. Zabawy w dom z dorosłymi czy rówieśnikami to świetny wskaźnik diagnostyczny nie tylko dla specjalistów, ale również dla rodziców. Obserwacja dzieci w trakcie zabawy pozwala poznać zakres posiadanego przez nie doświadczenia, zasób ich słownictwa, umiejętności współpracy w grupie czy radzenia sobie z emocjami. Ważnym punktem zajęć Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) jest wyjaśnienie jaka umiejętność będzie ćwiczona oraz czemu ona służy, nauczyciele pokazują w jakich sytuacjach najlepiej ją wykorzystać. Po wprowadzeniu nauczyciele lub terapeuci modelują daną umiejętność, a następnie każda osoba odgrywa scenki w których ćwiczy konkretne zwroty, postawę ciała, gesty. Większość zajęć zawiera również elementy treningu komunikacji oraz pracy nad emocjami. Zajęcia TUS skierowane są do każdej osoby, która ma trudności w funkcjonowaniu społecznym. Jest to jedna z częściej polecanych metod pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jak również dla dzieci z ADHD. Można również tworzyć grupy dla dzieci, które nie mają diagnozy, ale z różnych powodów doświadczają trudności w funkcjonowaniu w grupie.